Blestemul ratangiilor

Ma intreb, si nu numai eu, ci mai probabil toata suflarea romaneasca, daca ghinionistul Bogdan Stancu ar fi introdus mingea in plasa „cocosilor galici” in minutul al treilea al jocului dintre Franta si Romania sau macar in repriza a doua, cand a avut o ocazie rara, oare Payet ar mai fi avut la indemana putinta sa trimita torpila aia nauca si devastatoare din minutul 89, cu ajutorul careia el si colegii lui si-au adjudecat victoria? E drept ca Stancu a dat gol francezilor, din 11 metri, printr-o lovitura sigura care l-a facut pe portarul-victima sa-si muste destele de la manusi, dar de ce sa nu recunoastem ca el cu a doua ratare  ne-a infipt un spin in inima?! Probabil ca „Motanul” a purtat in ghete blestemul ratangiilor, ai carora bunul Dumnezeu nu le prea ajuta sa scuture plasele adversarelor! Dar sa lasam norocul si ghinionul in plata Celui de Sus si sa ne coboram la… firul ierbii, pentru a comenta ce s-a intamplat vineri seara in deschiderea „balului” din Franta, a carui regina este mingea de fotbal. Ar trebui, in primul rand, consemnat ca baietii trimisi in teren de Tata Puiu au jucat foarte bine, cu darzenie si daruire, incurcandu-le socotelile fotbalistilor lui Deschamps, care planuiau sa ne umileasca pe gazonul parizian crescut pe Stade de France. Ne vor ramane mult timp in minte „sarjele” din primele minute, cand a lipsit doar o frantura de noroc ca sa le provocam pocinogul distinsilor adversari. Nu a fost sa fie, cum mai spuneam, dar ai nostri, facand un marcaj „la sange”, i-au cam tinut in lesa pe neastamparatii francezi. Sigur ca nici ei nu s-au lasat mai prejos, creandu-si actiuni pe flancuri intr-o viteza de credeai ca trece simplonul! Pana la urma, gazdele au reusit sa inscrie prin uriasul Giroud, un adevarat atlet, care, in saritura lui, l-a cam faultat pe Tatarusanu, infractiune nevazuta sau trecuta cu vederea de arbitrul ungur Viktor Kassai. Dar, trebuie sa recunoastem, portarul nostru a iesit la minge cam incet, de parca atunci se trezise din somn! Jocul a fost rapid, incarcat de faze palpitante, cu destule ratari, asadar spectaculos, aspect la care au contribuit din plin si fotbalistii romani. Si iata ca, la un moment dat, mingea ajunge in careul adversarilor, unde, aflat acolo, vicleanul Stanciu se lasa faultat de unul dintre baietii care respira aerul de sub cracanele Turnului Eiffel. Penalty! Executat de Stancu, portarul Lloris culege cu obida mingea intepenita in atele plasei sale. Asa s-a ajuns la scorul de 1-1, sperantele elevilor lui Iordanescu se umfla precum spuma laptelui, francezii intra pentru un timp in deriva, iar noi incepem sa credem intr-o minune. Mai era doar un minut pana la sfarsitul jocului, tot romanul tinea strans manerul fotoliului de emotie, si cand ne era lumea mai draga, ca din senin, de la o distanta apreciabila, norocosul Payet, printr-un sut neasteptat, a trimis mingea in coltul unde niciun portar nu ajunge, sfartecandu-ne astfel sperantele de a vedea meciul incheiat la egalitate. Fara discutie, acest fotbalist este un jucator de rasa, dar, nedorind sa supar pe nimeni, sustin sus si tare ca nici dintr-o suta de suturi consecutive Payet n-ar mai reusi sa trimita mingea in acelasi fel! Daca privim traiectoria balonului, vedem ca acesta, care aparent se indrepta in afara portii, face o cotitura si intra in plasa. Un fel de folha seca! A fost mana lui Dumnezeu, sau poate norocul lui?!

P.S. A doua zi, sambata, la vremea siestei, au jucat, intre ele, adversarele noastre: Elvetia si Albania. Dupa o partida destul de buna, reprezentantii bancherilor au triumfat cu scorul de 1-0. Invinsii au dovedit tenacitate si au tinut piept adversarilor, care ii cam privisera de sus; albanezii nu s-au lasat umiliti, in ciuda faptului ca din minutul 36 au jucat in zece oameni! Apoi, s-au intalnit Tara Galilor si Slovacia. Dupa un joc mai bun, galezii au castigat cu 2-1. La ora somnului, Anglia, din aceeasi grupa, a dat piept cu Rusia. Meci frumos, pe muchie de cutit. Britanicii au condus cu1-0, dar, pana la urma, rusii au egalat in minutul 93, lasandu-i de caruta pe baietii din Albion, care inscrisesera dintr-o lovitura libera! Asta-i fotbalul!